Ponowny akt oskarżenia wobec organizatorek Strajku Kobiet. Chodzi m.in. o Martę Lempart

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko liderkom tzw. Strajku Kobiet: Martę Lempart, Krystynę Suchanow oraz Agnieszkę Czerederecką-Fabin (zgadzają się na podawanie nazwisk). To drugie "podejście" Prokuratury Okręgowej w Warszawie do tej sprawy. 

2022-10-24, 10:26

Ponowny akt oskarżenia wobec organizatorek Strajku Kobiet. Chodzi m.in. o Martę Lempart
Ponowny akt oskarżenia wobec organizatorek Strajku Kobiet. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Akt oskarżenia śledczy skierowali do Sądu Okręgowego w Warszawie w czwartek 20 października. Informację podał portal TVP Info. Prokuratura musiała ponownie wykonać ww. czynności, bo pod koniec listopada 2021 r. sędzia Tomasz Grochowicz z Sądu Okręgowego w Warszawie podjął decyzję o zwróceniu do prokuratury pierwotnego aktu oskarżenia, który został skierowany przeciwko liderkom tzw. Strajku Kobiet na początku lipca 2021 r.

Prokuratura zaskarżyła wówczas decyzję sądu uwzględniającą wniosek obrońcy Klementyny Suchanow o zwrot aktu oskarżenia w tej sprawie. Prokuratura podkreślała, że materiał dowodowy zgromadzony w śledztwie „jest kompletny i nie wymaga uzupełnienia”.

Świadkiem prowadząca rozmowy polityczne w Radiu Zet

Wszystkie trzy panie oskarżono o "sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób" oraz spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego. Chodzi o organizację demonstracji w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, do których doszło jesienią i zimą ubiegłego roku, w czasie trwania pandemii.

Marta Lempart została dodatkowo oskarżona o znieważenie funkcjonariuszy policji poprzez oplucie ich oraz skierowanie w ich stronę wulgarnych słów, a także o publiczne pochwalanie przestępstw. Ostatni zarzut jest związany z wywiadem w Radiu Zet z października 2020 r. W odpowiedzi na uwagę prowadzącej, która – mówiąc o demonstracjach – oceniła, że "nie trzeba wchodzić do kościoła czy niszczyć fasady budynków kościelnych", Lempart stwierdziła: "Ależ oczywiście, że trzeba. Trzeba robić to, co się czuje. To, co się myśli, to, co jest skuteczne, i to, na co zasłużyli".

REKLAMA

Dziennikarka przeprowadzająca ówcześnie wywiad z Lempart, Beata Lubecka z Radia Zet, we wspomnianej sprawie występuje w charakterze świadka. To sąd zasugerował prokuraturze powołanie jej na świadka.

Posłuchaj rozmowy z liderem Lewicy, posłem Włodzimierzem Czarzastym

Czytaj też:

MN/TVPInfo/PAP/kor


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej